Plant Industries Staff

Administration

Judy Grundler, Division Director
(573) 751-2462

John Brunnert, Chief Technical Officer
(573) 751-5508

Lori Volkart
Division Secretary
(573) 751-2462

Bureau of Feed, Seed and Treated Timber

(573) 751-4310
Fax: (573) 751-5500

Feed, Seed and Treated Timber Program Coordinator

Stan Cook, Program Manager
(573) 751-4310

Administrative Support Assistants

Linda Adkins
(573) 751-4310

Joleen Winkelman
(573) 751-5474

Feed Laboratory:
(573) 751-2560
Mary Koestner, Laboratory Manager
Dennis Noring, Chemist IV
Kathy Koechner, Chemist III
Jodie Schwartze, Chemist II
Kristina Norris, Chemist I
Melissa Nichols, Chemist III Abbey Kempker, Chemist I

Seed Laboratory:
(573) 751-4340
David Hoskins, Seed Analyst III
Andrea Taylor, Seed Analyst II

Feed, Seed and Treated Timber Inspectors:

Area 1 Inspector
Doreen Mausbach

Area 2 Inspector
Ken Disselhorst

Area 3 Inspector
Aaron Baugh

Area 4 Inspector
Ethan Willis

Area 5 Inspector
Mike Harter

Area 6 Inspector
Devin Hart

Area 7 Inspector
Meridee Haworth

Feed, Seed and Treated Timber Inspector Territory Map

Integrated Pest Management Bureau

Fax: (573) 522-1109

Anastasia Becker, Program Administrator
(573) 526-0837

Tammie Bishop, Administrative Assistant
(573) 751-5505

Fresh Fruit and Vegetable Program

Provides USDA grades for Missouri produce

Mark Troup, Program Coordinator
(417) 235-5566
Fax: (417) 235-5602

Sustainable Agriculture
(573) 751-5505

Pesticide Program

(573) 751-5504
Fax: (573) 751-0005

Paul Bailey, Program Administrator
(573) 751-5510

Program Coordinators:

Melissa May
Certification Program Coordinator
(573) 522-1637

Darryl Slade
Enforcement Program Coordinator
(573) 751-5511

Diane Council
Administrative Office Support Assistant
(573) 751-5509

Vacant
Senior Office Support Assistant
(573) 751-5504

Missouri Pesticide Use Investigators:
1. Michael Arway
2. Mark Nachreiner
4. Dan Judy
5. Mike Welch
6. Yvonne Barr
7. Austin Hake
8. Mike Carroll
9. Tina Brocke

Pesticide Investigators Territory Map

Plant Pest Control

(573) 751-5505
Fax: (573) 522-1109

Collin Wamsley, State Entomologist/Program Administrator
(573) 751-5505

Tammie Bishop, Administrative Assistant
(573) 751-5505

Sarah Phipps
Forest Pest Program Coordinator
(573) 751-9334

Douglas LeDoux, Pest Survey Coordinator
(573) 522-9948

Lee Conner, Forester
(573) 526-1732

Glenda Allen, Senior Office Support Assistant
(573) 522-1159

Plant Protection Specialists

Area 1 - Susan Ehlenbeck, Horticulturist
Counties: Franklin, Jefferson, St. Louis City, St. Louis County

Area 2 - Catherine Smith, Horticulturist
Counties: Andrew, Atchison, Buchanan, Caldwell, Carroll, Chariton, Clay, Clinton, Daviess, DeKalb, Gentry, Grundy, Harrison, Holt, Northern Jackson, Linn, Livingston, Mercer, Nodaway, Platte, Putnam, Ray, Sullivan, Worth

Area 3 - Robert Phillips, Horticulturist, Entomologist
Counties: Barry, Barton, Cedar, Christian, Dade, Dallas, Douglas, Greene, Howell, Jasper, Laclede, Lawrence, McDonald, Newton, Ozark, Polk, Stone, Taney, Texas, Vernon, Webster, Wright

Area 4 - Yuhong Li, Plant Pathologist
Counties: Bollinger, Butler, Cape Girardeau, Carter, Dunklin, Iron, Madison, Mississippi, New Madrid, Oregon, Pemiscot, Perry, Reynolds, Ripley, St. Francois, Ste. Genevieve, Scott, Shannon, Stoddard, Washington, Wayne

Area 5 - Zach Starr, Horticulturist
Counties: Adair, Audrain, Clark, Knox, Lewis, Lincoln, Macon, Marion, Monroe, Montgomery, Pike, Ralls, Randolph, St. Charles, Schuyller, Scotland, Shelby, Warren

Area 6 - David Johnson, Plant Pathologist
Counties: Boone, Callaway, Camden, Cole, Cooper, Crawford, Dent, Gasconade, Howard, Maries, Miller, Moniteau, Morgan, Osage, Phelps, Pulaski
(573) 751-8319

Area 7 - Amanda Tizon, Entomologist
Counties: Bates, Benton, Cass, Henry, Hickory, Johnson, Lafayette, Pettis, St. Clair, Saline, Southern Jackson

Area 8 - Lee Conner, Forester
Counties: Boone, Callaway

Plant Protection Specialist Area Map