Administration

Paul Bailey, Division Director
(573) 751-2462

John Brunnert, Chief Technical Officer
(573) 751-5508

Lori Volkart
Division Secretary
(573) 751-2462

Bureau of Feed and Seed

(573) 751-4310
Fax: (573) 751-5500

Program Coordinator

Stan Cook, Program Manager
(573) 751-4310

Jacob Fleig, Program Coordinator
(573) 526-4677

Ethan Willis, Consumer Protections Coordinator
(573) 418-3985

Madison Fink, Pet Food Coordinator
(573) 522-6786

Vacant, Compliance & Enforcement Officer
(573) 469-1005

Eileen Pierson, Executive I
(573) 522-6784

Administrative Support Assistants

Laura Schaefer
(573) 526-3987

Erin Tice
(573) 751-4310

Megan Moore
(573) 751-5474

Feed Laboratory:
(573) 522-6785
Abby Vivas, Laboratory Manager
Mary Koestner, Quality Assurance Manager

Luke Malinski, Chemist III
Jamie Minter, Chemist I
Melissa Nichols, Chemist IV
Sheila Schaffer, Chemist III
Abbey Stieferman, Chemist III

Seed Laboratory:
(573) 751-4340
David Hoskins, Seed Analyst III
Andrea Taylor, Seed Analyst II

Feed & Seed Inspectors:

Area 1 Inspector
Blythe Dunlap

Area 2 Inspector
Ken Disselhorst

Area 3 Inspector
Macey Reed

Area 4 Inspector
Samantha Wright

Area 5 Inspector
Marissa Stevens

Area 6 Inspector
Jeremy Barron

Area 7 Inspector
Meridee Haworth-Ryder

Bureau of Feed and Seed Inspector Territory Map

Hemp Program

Alan Freeman, Program Administrator
(573) 522-0351
Fax: (573) 751-0005

Produce Safety Program

Bart Hawcroft, Program Manager
(573) 751-8558
Fax: (573) 526-7777

Vacant, Program Coordinator
(573) 751-1134

Produce Safety Inspectors:

Ben Marshall
Riley Franklin

Pesticide Program

(573) 751-5504
Fax: (573) 751-0005

Dawn Wall, Program Administrator
(573) 751-5510

Program Coordinators:

Vacant
Certification Program Coordinator
(573) 522-1637

Kory Hubbard
Enforcement Program Coordinator
(573) 751-5511

Morgan Mattern
Pesticide Initiatives Program Coordinator
(573) 751-3498

Jamie Eiken
Pesticide Program Specialist
(573) 751-5791

Megan Troesser
Pesticide Program Specialist
(573) 751-2560

Diane Council
Administrative Office Support Assistant
(573) 751-5509

Vacant
Senior Office Support Assistant
(573) 751-5504

Missouri Pesticide Use Investigators:

Area 1: Turner Cotton
Area 2: Vacant
Area 3: Vacant
Area 4: Vacant
Area 5: John Battles
Area 6: Dalton Jones
Area 7: Connor Nordwald
Area 8: Kash Kruep
Area 9: Andrew Hughes
Area 10: Cassie Driskill
Area 11: Jake Eshleman
Area 12: Marc Bell

Pesticide Investigators Territory Map

Plant Pest Control

(573) 751-5505
Fax: (573) 522-1109

Collin Wamsley, State Entomologist/Program Administrator
(573) 751-5505

Tammie Bishop, Administrative Assistant
(573) 751-5505

Pam Henry, Senior Office Support Assistant
(573) 522-9948

Sarah Phipps
State Survey Coordinator
(573) 751-9334

Rosalee Knipp, Forest Pest Program Coordinator
(573) 522-1159

Dr. Krishna Puri, Plant Pathology Lab Supervisor
(573) 751-8319

Ashley Turner, Plant Pathology Lab Diagnostician
(573) 522-6120

Alyssa Dunnivan, Horticulturist & Export Certifications
(573) 526-1732

Plant Protection Specialists

Area 1 - Susan Ehlenbeck, Horticulturist
Counties: Franklin, Jefferson, St. Louis County

Area 2 - Catherine Smith, Horticulturist
Counties: Andrew, Atchison, Buchanan, Caldwell, Carroll, Clay, Clinton, Daviess, DeKalb, Gentry, Grundy, Harrison, Holt, Northern Jackson, Livingston, Mercer, Nodaway, Platte, Ray, Worth

Area 3 - Ben Quisenberry, Horticulturist
Counties: Barry, Barton, Cedar, Christian, Dade, Dallas, Greene, Jasper, Lawrence, McDonald, Newton, Polk, Stone, Taney, Vernon, Webster

Area 4 - Dr. Yuhong Li, Plant Pathologist
Counties: Bollinger, Butler, Cape Girardeau, Dunklin, Iron, Madison, Mississippi, New Madrid, Pemiscot, Perry, Reynolds, St. Francois, Ste. Genevieve, Scott, Stoddard, Washington, Wayne

Area 5 - Zach Starr, Horticulturist
Counties: Audrain, Clark, Knox, Lewis, Lincoln, Marion, Monroe, Montgomery, Pike, Ralls, St Charles, St. Louis City, Scotland, Shelby, Warren

Area 6 - Sam Sergent, Horticulturist
Counties: Camden, Cole, Carter, Crawford, Dent, Douglas, Gasconade, Howell, Laclede, Maries, Miller, Osage, Oregon, Ozark, Phelps, Pulaski, Ripley, Shannon, Texas, Wright

Area 7 - Amanda Tizon, Entomologist
Counties: Bates, Benton, Cass, Henry, Hickory, Johnson, Lafayette, Pettis, St. Clair, Southern Jackson

Area 8 - Lee Conner, Forester
Counties: Adair, Boone, Callaway, Chariton, Cooper, Howard, Linn, Macon, Moniteau, Morgan, Putnam, Randolph, Saline, Schuyler, Sullivan

Plant Protection Specialist Area Map